Wszystkie przedstawione miejsca dotyczą jednego wydarzenia, ale bardzo bliskiemu mojemu sercu, tzn. Powstaniu Warszawskiemu. Bliskiemu dlatego, że razem z moim tatą i innymi osobami opiekujemy się zarówno żyjącymi jak i tymi, którzy odeszli na wieczną wartę Powstańcami z BATALIONU „AK” KILIŃSKI. Wiem jak ważna jest pamięć o nich, ponieważ jest ich coraz mniej. Razem z naszym „teamem” pożegnaliśmy już niektórych. Miałam zaszczyt stanąć w poczcie sztandarowym i oddać hołd leżącemu w trumnie bohaterowi. To są takie chwile, których nigdy się nie zapomina.
ZDJ 1 i 1 oraz 2
Te zdjęcia dotyczą kwatery BATALIONU AK KILIŃSKI.Właśnie tą kwaterą się opiekujemy, co roku przygotowujemy ją do obchodów rocznicy 1 sierpnia. Zdjęcie 2 przedstawia płytę nagrobną dowódcy BAONU Henryka Rojcewicza- Leliwy. oraz jego żony Felicji Rojcewicz- Leliwy , która była łączniczką w Powstaniu.
ZDJ 3,6,7
To zdjęcie przedstawia kwaterę BATALIONU AK PARASOL, która sąsiaduje z naszym Batalionem, a jednocześnie znajduje się w centrum powstańczej części Cmentarza Powązki Wojskowe. W tej części znajdują się jeszcze dwa bardzo ważne obiekty przedstawione na fotografiach nr.6 i 7, a mianowicie Pomnik GLORIA VICTIS ( CHWAŁA ZWYCIĘZCOM) oraz płyty upamiętniające dowódców Powstania np. Tadeusza ps.”BÓR” Komorowskiego.
ZDJ 4
Zdjęcie przedstawia kwaterę BATALIONU „AK” ZOŚKA , batalionu złożonego głównie z członków „Szarych Szeregów” czyli konspiracyjnego ZHP. Był to jeden z najliczniejszych batalionów oraz warto podkreślić ,że w jego szeregi wchodziło dużo młodzieży.
ZDJ 8
To zdjęcie zostało zrobione w 76 rocznicę zdobycia Gmachu PAST-y( Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna). Gmach został zdobyty 20 sierpnia 1944 r. głównie przez żołnierzy BATALIONU AK KILIŃSKI. Był to jeden z największych sukcesów Powstania, zdobycie jej było bardzo trudne , gdyż był to jeden z najwyższych budynków ówczesnej Warszawy, schody były bardzo strome (szczególnie od 5 piętra ,bo wtedy piętro zaczyna się robić nienaturalnie wysokie, ogromny wysiłek sprawia wejście na górę zwykłemu człowiekowi, a co dopiero żołnierzowi w pełnym umundurowaniu z bronią).
Kinga
[ngg src=”galleries” ids=”158″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_width=”180″ thumbnail_crop=”0″]