21 lutego uczniowie klas pierwszych Liceum uczestniczyli w lekcji multimedialnej, która odbyła się w kinie „Kinoteka”. To kolejna propozycja dla naszych uczniów, którą przygotowała p. Klaudia Gontarska – nauczyciel języka polskiego.
Zapraszamy do relacji z wyjazdu. Autorką jest Sali Traore – uczennica klasy 1b. Dziękujemy!
„Życie to jest to”
W środę 21 lutego odbyła się lekcja o mediach w kinie „Kinoteka”, uczestniczyli w niej uczniowie klasy 1 A i B naszego liceum. Zajęcia zostały wpisane w plan pracy wychowawczej szkoły oraz program nauczania informatyki i języka polskiego, są również rekomendowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Tego dnia odbyły się dwie pierwsze lekcje. O godzinie 11 wsiedliśmy do autobusu i wysiedliśmy w Śródmieściu.
Lekcja zaczęła się od wykładu pt. „Lajk, Hejt i globalna wioska”, czyli jak odnaleźć się w internetowym świecie. Wykład prowadził aktor Tomasz Korczyk. Opowiadał, jakie konsekwencje niesie za sobą zjawisko globalnej wioski.
Dowiedzieliśmy się, jak zweryfikować autentyczność informacji znalezionych w Sieci. Ważne było również wspomnienie o hejcie i cyberprzemocy; o tym, jak niebezpieczne potrafią być te problemy.
Na zakończenie wykładu obejrzeliśmy film pt. „Życie to jest to”. Jak można się domyślić z tytułu, film traktuje o życiu i jego trudnościach. Jest pełen dramatyzmu, skupia się na wartościach i postawach, które obecnie są we współczesnym świecie „najważniejsze”; żądza pieniądza, sława i znieczulica to jedne z nich. Bawi nas humor i żarty, ale przede wszystkim smucą realistyczne sytuacje, których nie brakuje.
Dzięki temu filmowi na pewno pojawiło się wiele refleksji i pytań, co w życiu naprawdę jest ważne. Według mnie fabuła została idealnie dobrana do tematu wykładu o mediach, ponieważ to one wpłynęły całkowicie na życie, kontrolując je bez naszej świadomości.
Była to już druga lekcja w „Kinotece” i uważam, że tak samo udana jak poprzednia. Jestem pewna, że większość uczniów wyczekuje z ekscytacją na trzeci wyjazd.
[nggallery id=9]
[fot. Anna Lewandowska]